Sevilla FC
Club Brugge
Chelsea
Manchester City
Atalanta
AC Milan
Ajax Amsterdam
Real Madryt
FC Barcelona
Inter Mediolan
Lille
Liverpool FC
Dynamo Kijów
Zenit St Petersburg
VfL Wolfsburg
Szachtar Donieck
Sheriff Tyraspol
Sporting CP
Benfica Lizbona
FC Porto
Borussia Dortmund
Bayern Monachium
Paris Saint-Germain
Juventus FC
Atletico Madryt
Red Bull Salzburg
Besiktas Stambuł
Young Boys Berno
Villarreal
Malmoe FF
Manchester United
RB Lipsk

Półfinały

Finał

1 kolejka

2 kolejka

3 kolejka

Finał

1 kolejka

2 kolejka

3 kolejka

4 kolejka

5 kolejka

6 kolejka

1/8

Ćwierćfinały

Półfinały

Finał

Przepraszamy, brak danych.

Grupa A

Grupa B

Grupa C

Grupa D

Grupa E

Grupa F

Grupa G

Grupa H

Przepraszamy, brak danych.

Wybrane statystyki

Zobacz wszystkie Wszystkie

Liga Mistrzów w piłce nożnej to coroczne rozgrywki, w których udział biorą najlepsze europejskie kluby piłkarskie. Powstała w 1992 roku z inicjatywy UEFA jako kontynuacja rozgrywanego od 1955 roku Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (zwanego także Pucharem Europy/Mistrzów). Wtedy też, z inicjatywy dziennikarza Gabriela Hanota z “L’Equipe”, trafiały do niego jedynie mistrzowie europejskich lig krajowych. Od początku obowiązywał format dwóch meczów między parą drużyn (u siebie i na wyjeździe) oraz jeden mecz finałowy na stadionie neutralnym.

Zespoły i mecze Ligi Mistrzów

W 1992 roku zdecydowano się dodać do rywalizacji więcej drużyn oraz fazę grupową. Od sezonu 1999/2000 w Lidze Mistrzów uczestniczą 32 zespoły. Do ligi klasyfikują się teraz nie tylko zdobywcy pierwszego miejsca w ligach krajowych, ale w przypadku najsilniejszych federacji, także zespoły zajmujące 2.,3. czy nawet 4. miejsce w tabeli końcowej. Zgodnie ze współczynnikiem UEFA: Hiszpania, Anglia, Niemcy i Włochy mogą wystawić w rozgrywkach cztery zespoły, a Francja i Portugalia po trzy najlepsze drużyny.

Od sezonu 2024/2025 zmieniają się zasady gry w Lidze Mistrzów. W jednej, wspólnej grupie znajdzie się 36 drużyn. Każdy zespół zagra najpierw 10 spotkań. Osiem najlepszych zespołów zakwalifikuje się do 1/8 finału, a pozostałych 16 ekip zmierzy się w play-offach o pozostałe osiem miejsc. Od 1/8 finałów rozgrywki będą wyglądały tak, jak dotychczas. Po zmianach najlepsze kluby, które nie musiały do tej pory grać w eliminacjach, zagrają więcej spotkań.

Terminarz i grupy Ligi Mistrzów

Pierwsze mecze Ligi Mistrzów rozgrywane są pod koniec czerwca od rundy wstępnej, trzech rund kwalifikacyjnych i rundy play-off. Najlepsze zespoły kwalifikują się do dalszego etapu. Są one następnie losowane do ośmiu grup po cztery drużyny. Do fazy pucharowej przechodzi 16 zespołów z 1. i 2. miejsca w grupie, które walczą o końcowy triumf. Drużyny z 3. miejsc w grupach “spadają” do 1/16 finału Ligi Europy.

Losowanie par Ligi Mistrzów

Losowania rundy wstępnej odbywają się w czerwcu. Losowania rundy kwalifikacyjnej i play-off w czerwcu, lipcu i sierpniu. Zespoły do fazy grupowej losowane są pod koniec sierpnia. W grudniu odbywa się losowanie 1/8 finału, a w marcu losowanie par ćwierćfinałowych, a następnie drabinki aż do finału.

Finał Ligi Mistrzów

Najbardziej utytułowane w Lidze Mistrzów są zespoły z Hiszpanii (18 zwycięstw), Anglii (13) i Włoch (12). Najwięcej, bo 13 nagród, ma na swoim koncie Real Madryt. Dalej są Milan (7), Liverpool (6), Bayern Monachium (6), FC Barcelona (5) i Ajax (4). Najwięcej bramek w Lidze Mistrzów mają na swoim koncie Cristiano Ronaldo (134), Leo Messi (120) i Robert Lewandowski (73).