Real Madryt
62'
62' Fabinho
65'
65' Diogo Jota za Luis Diaz
77'
77' Naby Keita za Jordan Henderson
77'
77' Roberto Firmino za Thiago Alcantara
59'

59' Vinicius Junior
86'

86' Eduardo Camavinga za Federico Valverde
90'

90' Daniel Ceballos za Luka Modric
90'

90' Rodrygo za Vinicius Junior

Relacja z meczu Liverpool FC - Real Madryt

90  + 5'
90  + 5'

Real Madryt zdobył swój 14. Puchar Europy! I cóż z tego, że to Liverpool na Stade de France w Paryżu przeważał, miał mnóstwo sytuacji, a Thibaut Courtois zwijał się jak w ukropie, by tylko piłka nie wpadła do jego siatki, doprowadzając do rozpaczy Mohameda Salaha i Sadio Mane. To zwycięski strzał Viniciusa Juniora z 59. minuty pozwolił "Królewskim" wygrać 1:0 i po raz kolejny być najlepszym w Lidze Mistrzów. Madryt i "hiszpańska" część Paryża dzisiaj nie zaśnie!

90  + 5'

Koniec meczu! Real Madryt pokonuje Liverpool 1:0 i po raz 14. w historii klubu wygrywa Ligę Mistrzów!

90  + 5'

Courtois łapie piłkę po dośrodkowaniu Firmino. Za chwilę koniec!

90  + 3'

Jeszcze atakuje Liverpool, dośrodkowuje Mane spod linii końcowej, wybijają obrońcy Realu! Po chwili faul na Kroosie w środku pola i rzut wolny dla Realu.

90  + 2'

Rodrygo zmienia w Realu Viniciusa Juniora.

90  + 2'

Strzał z dystansu Camavingi poszybował nad poprzeczką bramki Alissona!

90  + 1'

Ceballos wyszedł sam na sam z Alissonem, ale zwlekał i nie oddał nawet strzału! Tylko rzut rożny.

90

Pięć minut doliczonych do tego spotkania! Pięć minut nadziei dla Liverpoolu na wyrównanie!

90

Ceballos zmienia w Realu Modricia.

89

Dobra interwencja na przedpolu Courtoisa. I jeszcze rzut wolny, bo Belg był faulowany.

88

Liverpool zdobywa rzut rożny.

87

Benzema próbował przedryblować w polu karnym Alexandra-Arnolda, ale ten pojedynek wygrał angielski obrońca Liverpoolu. Po chwili na spalonym złapany Vinicius.

85

Zmiana w Realu. Schodzi Valverde, wchodzi Camavinga.

84

Kontratak Realu! Podanie Benzemy w pole karne do Viniciusa minimalnie zbyt mocne, przejął piłkę Alisson!

83

Znowu Courtois! Salah w polu karnym zwiódł Mendy'ego, ale jego strzał prawą nogą kapitalnie obronił bramkarz Realu!

81

Ładna akcja Liverpoolu kończy się koszmarnym strzałem z 16 metrów Keity.

80

Salah zgrywa piłkę w pole karne, Jota zmienił tor jej lotu, ale znowu świetnie obronił Courtois!

79

Piłka trafia w pole karne do Firmino, ale ten na minimalnym spalonym. Tymczasem na murawę padł Militao, po chwili jednak się podniósł.

78

Szansa dla Liverpoolu. Piłka trafiła na prawą stronę pola karnego do Alexandra-Arnolda, ten ją wstrzelił przed bramkę, ale znów świetnie defensywa "Królewskich"!

77

Vinicius na spalonym. Podwójna zmiana w Liverpoolu. Firmino i Keita zmieniają Hendersona oraz Thiago.

75

Na boisku za chwilę zamelduje się Naby Keita w zespole Liverpoolu. Przygotowany do gry jest również Roberto Firmino.

74

Bardzo mocno, ale też niecelnie uderzył z dystansu Alexander-Arnold. Tor lotu piłki mógł jeszcze zmienić Jota, jednak w nią nie trafił.

71

Świetny wślizg Konate powstrzymał tuż przed polem karnym szarżującego Viniciusa.

70

Zupełnie nieudane dośrodkowanie Alexandra-Arnolda. Piłka poza boiskiem.

69

Dość przypadkowa akcja Liverpoolu, Jota zgrywa piłkę głową na drugą stronę pola karnego, ale Salah z ostrego kąta przegrał pojedynek z Courtoisem!

68

Rzut rożny dla Liverpoolu po pojedynku Joty z Militao. Ponownie jednak nie ma zagrożenia dla bramki Realu. Jest jednak kolejny korner.

67

Faul w ofensywie Salaha na Kroosie. Rzut wolny dla Realu.

66

Kolejne dośrodkowania w pole karne Realu wybijane przez piłkarzy Carlo Ancelottiego.

65

Salah faulowany na prawym skrzydle przez Viniciusa. Rzut wolny dla Liverpoolu. Tymczasem zmiana w Liverpoolu - Diogo Jota za Luisa Diaza.

64

Salah! Techniczny strzał z 20 metrów Egipcjanina kapitalnie odbija Courtois!

63

Tak wynik na Stade de France otworzył Vinicius Junior!

62

Jak zareaguje na to wszystko Liverpool? Na razie żółtą kartkę ogląda Fabinho. Pierwsze napomnienie w tym spotkaniu.

60

Pierwszy strzał Realu kończy się golem! Płaskie wstrzelenie piłki z prawego skrzydła w pole karne Valverde zamyka Vinicius i Real jest na prowadzeniu w Paryżu!

60

GOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Vinicius Junior!!!

58

Salah dwukrotnie zablokowany w polu karnym! Egipcjanin sygnalizował jeszcze zagranie ręką, ale o takowym nie ma mowy.

56

Ostre starcie Diaza z Militao. Sędzia Turpin przerywa grę, dyktując rzut wolny dla Realu. Brazylijczyk potrzebuje interwencji medycznej.

54

Akcja Liverpoolu, Diaz na lewym skrzydle drybluje i dogrywa piłkę do środka. Strzały Mane i Alexandra-Arnolda jednak zablokowane!

52

Courtois łapie piłkę po dośrodkowaniu Salaha.

51

Spokojny początek drugiej połowy, ale i Real śmielej stara się atakować pressingiem swojego przeciwnika.

49

Teraz Alexander-Arnold fauluje w środku boiska. Piłkarze Realu Madryt chcieli żółtej kartki dla Anglika, sędzia Turpin był innego zdania.

47

Znakomite dośrodkowanie Alexandra-Arnolda, ale rozpędzony Diaz nie zdołał sięgnąć piłki głową i oddać strzału na bramkę Courtoisa!

46

Rozpoczynamy drugą część spotkania! Bez zmian w obu zespołach.

46

Piłkarze obu drużyn wracają na plac gry.

45

Na potwierdzenie - opinia Iturralde Gonzaleza, byłego sędziego międzynarodowego z Hiszpanii:

45

A to sytuacja z nieuznanym golem Karima Benzemy. Słusznie nieuznanym.

45

Liverpool atakował, cisnął Real, miał świetne sytuacje, ale ta sytuacja z ostatniej minuty, w której piłkę do siatki skierował Benzema (ze spalonego), jest solidnym sygnałem ostrzegawczym dla "The Reds". Real w pierwszej połowie bez strzału, ale czy to Królewskim przeszkadza, skoro wciąż jest 0:0?

45

Koniec pierwszej połowy! Do przerwy bez bramek w Paryżu!

45

Karim Benzema był tutaj na spalonym i jego gol słusznie nie został uznany.

45

Jeszcze jedna minuta doliczona, ale to raczej nic nie zmieni.

45

Jest decyzja - spalony!

45

Dwie minuty doliczone, a my wciąż czekamy!

45

Wydaje się, że spalony w tej sytuacji był, ale sędziowie jeszcze to sprawdzają na VAR! Czekamy!

44

Piłka w siatce Liverpoolu! Długie podanie do Benzemy, ten odgrywa do Valverde, po czym Urugwajczyk jest blokowany i piłka wraca do Benzemy! Ten trafia do siatki, ale gola nie ma - spalony!

42

Wreszcie oddech dla defensywy Realu. W środku pola faulowany Vinicius.

41

Huknął z dystansu Henderson, ale piłka przeleciała daleko od bramki Courtoisa.

40

Dobre podanie do Mane, ten szukał uderzenia z kilku metrów, ale doskonale zatrzymał to Militao! Rzut rożny dla Liverpoolu.

39

Rozpędzony Diaz próbował odjechać na skrzydle Carvajalowi, ale doświadczony Hiszpan to wytrzymał i wygrał!

37

Zamieszanie w polu karnym Liverpoolu, ale piłka ostatecznie ląduje w rękach Alissona. Ten szybko wznawia i Carvajal fauluje Diaza. Kartki jednak jeszcze nie ma.

36

Vinicius założył siatkę w polu karnym Konate, ale Henderson wybija na rzut rożny.

35

Real Madryt na razie bez żadnego strzału w tym meczu. A mamy już 35 minut gry. Liverpool miał już jednak kilka sytuacji, a wynik wciąż jest bezbramkowy.

34

Ależ była szansa! Dośrodkowanie lewą nogą Alexandra-Arnolda wprost na głowę Salaha, jednak ten uderza prosto w ręce Courtoisa!

33

Zdemolowany Diaz przez Carvajala w środku pola. Rzut wolny dla Liverpoolu.

32

Kolejna próba akcji ofensywnej Realu, znowu jednak zatrzymana przy ostatnim podaniu do Viniciusa.

31

Najpierw Alexander-Arnold znakomicie przerwał podanie w kontrataku do rozpędzonego Viniciusa. W odpowiedzi Salah próbował przedryblować prawą stroną w pole karne, ale został zatrzymany przez defensywę Realu.

30

Courtois łapie piłkę po dośrodkowaniu Hendersona.

29

Tak Thibaut Courtois uratował Real przed stratą gola po mocnym strzale Sadio Mane.

28

Bardzo niecelny strzał z dystansu Fabinho. Brazylijczyk chciał jeszcze rzutu rożnego, ale nic nie wskórał.

27

Spore problemy ma z rozegraniem piłki Real Madryt. Królewscy bardzo szybko tracą piłkę, przez co ich defensywa nie ma wytchnienia.

26

Kolejny pojedynek Diaza z Carvajalem, kolejny wygrany przez Hiszpana, który zebrał owację z sektora kibiców Realu.

25

Dośrodkowanie Viniciusa w kierunku Benzemy pada łupem Alissona.

24

Salah szukał prostopadłego podania do Mane, ale przecięli je znakomicie obrońcy Realu.

23

To jest niesamowite, że Liverpool w tym meczu jeszcze nie prowadzi. "The Reds" zdołali stłamsić swojego przeciwnika, ale na razie świetnie broni Courtois! To Belg utrzymuje bezbramkowy remis w tym spotkaniu.

21

Słupek! Liverpool bardzo blisko gola! Mane świetnie zwiódł Militao i uderzył mocno z 15 metrów, a Courtois zdołał zbić piłkę na słupek! Kapitalna interwencja Belga!

19

Jeszcze jedno dobre rozegranie Liverpoolu! Z 16 metrów uderza Alexander-Arnold - wysoko nad poprzeczką!

18

Próba kontrataku Realu. Valverde próbował dograć w pole karne do Viniciusa, ale zagrał zbyt mocno.

18

Jeszcze raz Liverpool! Po podaniu Mane z pierwszej piłki uderza Salah, jednak dokładnie tam, gdzie stał Courtois!

17

Jeszcze nie koniec akcji! Luis Diaz zablokowany w polu karnym, a uderzenie z dystansu Thiago łapie Courtois!

16

Courtois! Wreszcie szansa dla jednej z drużyn, w tym przypadku dla Liverpoolu! Po podaniu ze skrzydła Alexandra-Arnolda z kilku metrów uderza sytuacyjnie Salah, ale świetnie obronił to Courtois!

15

Konate znakomicie powstrzymał na skrzydle Viniciusa. Liverpool szybko odzyskuje piłkę.

14

Tymczasem na zewnątrz stadionu sytuacja wciąż nie jest opanowana.

13

Dośrodkowanie Robertsona w pole karne zupełnie do nikogo. Mendy zgrywa piłkę do Courtoisa.

12

Obraz gry jest od początku taki sam. Poza kilkudziesięcioma sekundami, to Liverpool ma inicjatywę i posiadanie piłki. Teraz przy linii końcowej Diaz nie zdołał wygrać pojedynku z Carvajalem.

10

Piłka w pole karne do Mane, ale ten nie zdołał opanować piłki przed linią końcową. Od bramki Courtois. Za nami 10 minut gry, na razie bez sytuacji bramkowych.

9

Zdecydowanie częściej przy piłce Liverpool. Real stara się reagować na to, co zrobi przeciwnik.

8

Długie podanie w kierunku Viniciusa, dobrze interweniuje głową przed polem karnym Alisson.

6

Piłkę w narożniku pola karnego otrzymał Vinicius, ale zupełnie nie miał pomysłu co z tym zrobić. Dalsze rozegranie i strata Militao.

5

Wreszcie Real na połowie rywala. Na razie jednak "Królewscy" rozgrywają piłkę bardzo wolno.

4

Długa piłka w pole karne do Mane, ale ten uprzedzony przez Alabę.

3

Zbyt krótka centra Alexandra-Arnolda, wybijają piłkarze Realu. Po chwili ponownie TAA, ale tym razem zagrywa wysoką świecę w pole karne, którą przejmuje Courtois.

2

Rzut wolny dla Liverpoolu za faul Carvajala na Thiago. Do bramki daleko, ponad 30 metrów.

2

Wysoki pressing Liverpoolu, już pod polem karnym Realu. Odebrał piłkę Henderson, ale zdaniem sędziów pomógł sobie ręką.

1

Pierwszy gwizdek Clementa Turpina i zaczynamy!

21:34

Czas na hymn Ligi Mistrzów!

21:34

A jednak za chwilę zaczynamy! Piłkarze obu drużyn wychodzą na murawę Stade de France! Jest Thiago.

21:33
21:30

Podobno stadion jest już praktycznie pełny. Czekamy.

21:28
21:25

Kolejny "jury meeting" o godzinie 21:30. Walter Hofer lubi to. Tymczasem trwa występ artystyczny piosenkarki Camili Cabello.

21:22

Tymczasem UEFA informuje o kolejnym opóźnieniu. Bez większych konkretów.

21:19

Update. Początek finału o 21:36. Podobno.

21:17

Co więcej, jest też niewiadoma w składzie Liverpoolu. Dotyczy ona Thiago, o którym w pewnym momencie pojawiła się informacja, że z powodu kontuzji jednak dzisiaj nie zagra, mimo obecności w wyjściowym składzie.

21:10

No i mamy potwierdzenie: Pierwszy gwizdek przesunięty na 21:30.

21:08

Zdaniem będących na miejscu dziennikarzy, będzie bardzo trudno, żeby rzeczywiście finał rozpoczął się o 21:15. Chyba, że UEFA zwyczajnie oleje stojących w kolejkach przed stadionem kibiców.

20:59

Jak się okazuje, powodem opóźnienia jest to, że kibice Liverpoolu mają wielki problem z wejściem na stadion. Niektórzy mają stać przed obiektem nawet trzy godziny.

20:56

"Piłkarze nazywają go sadystą, ale to syndrom sztokholmski, bo jednocześnie go kochają. Luka Modrić wycałował go w łysinę, gdy Real awansował do finału Ligi Mistrzów. Antonio Pintus to nie postać z pierwszych stron gazet, ale z pewnością - cudotwórca" - pisze Patryk Stec.

20:56

"Pasożyt, komar wysysający krew i oszust - to tylko kilka określeń z hiszpańskich felietonów. Gareth Bale strzelał gole w finałach, podnosił puchary, ale był też mistrzem irytowania wszystkich dookoła. Odchodzi z Realu Madryt i nikt po nim nie płacze. Większość czuje ulgę" - pisze przed tym meczem Dawid Szymczak.

20:51

Oto arena dzisiejszego meczu - Stade de France w Paryżu, na którym zasiądzie dziś 81 tysięcy kibiców! Oczywiście obecnie trybuny są wypełnione kibicami obu drużyn.

20:50

Były (Zbigniew Boniek) i obecny prezes PZPN (Cezary Kulesza) wspólnie będą oglądać to spotkanie.

20:49

Ciekawa informacja z ostatniej chwili. Pierwszy gwizdek w dzisiejszym spotkaniu z 15-minutowym opóźnieniem - o 21:15. Wszystko ze względu na problem z wejściem kibiców na trybuny.

20:46

Sędzią dzisiejszego spotkania będzie Clement Turpin z Francji.

20:45

Rezerwowi Liverpoolu: Caoimhin Kelleher, James Milner, Naby Keita, Roberto Firmino, Joe Gomez, Alex Oxlade-Chamberlain, Curtis Jones, Takumi Minamino, Diogo Jota, Kostas Tsimikas, Joel Matip, Harvey Elliott. Trener: Juergen Klopp.

20:45

Skład Liverpoolu: Alisson - Trent Alexander-Arnold, Virgil Van Dijk, Ibrahima Konate, Andrew Robertson - Thiago, Fabinho, Jordan Henderson - Mohamed Salah, Sadio Mane, Luis Diaz.

20:44

Rezerwowi Realu: Andrij Łunin, Nacho, Eden Hazard, Marco Asensio, Marcelo, Lucas Vazquez, Bale, Dani Ceballos, Rodrygo, Isco, Mariano, Eduardo Camavinga. Trener: Carlo Ancelotti.

20:44

Skład Realu Madryt: Thibaut Courtois - Dani Carvajal, Eder Militao, David Alaba, Ferland Mendy - Luka Modrić, Casemiro, Toni Kroos - Federico Valverde, Karim Benzema, Vinicius Junior.

20:43

Znamy już składy wyjściowe obu drużyn, które zagrają w swoich najsilniejszych zestawieniach. Wszystko dlatego, że w Liverpoolu do pełni zdrowia zdążyli wrócić Fabinho i Thiago Alcantara.

20:39

Mistrz Hiszpanii kontra wicemistrz Anglii - nie ma żadnych wątpliwości, że w finale tegorocznej Ligi Mistrzów, który odbędzie się na legendarnym Stade de France w Paryżu, zmierzą się absolutnie topowe drużyny w Europie. Liverpool do finału przeszedł niczym burza, Real Madryt z kolei zaliczył kilka efektownych zwrotów akcji, by na koniec okazywać się lepszym od innych gigantów, jakimi są PSG, Chelsea i Manchester City. Kto okaże się lepszy dzisiaj?

20:37

Witamy serdecznie na relacji na żywo z wielkiego finału Ligi Mistrzów w Paryżu, w którym Real Madryt zmierzy się z Liverpoolem! Początek spotkania o godzinie 21:00!