29' Moises Caicedo
31'

31' Enner Valencia
72'
72' Mohammed Waad za Hassan Al Haidos
72'
72' Mohammed Muntari za Almoez Ali
78'
78' Akram Afif
56'

56' Jhegson Mendez
68'

68' Jeremy Sarmiento za Romario Ibarra
77'

77' Jose Cifuentes za Enner Valencia
90'

90' Kevin Rodriguez za Michael Estrada
90'

90' Alan Franco za Moises Caicedo

Relacja z meczu Katar - Ekwador

90  + 5'

Jutro odbędą się trzy kolejne mecze tych mistrzostw. Najpierw, o godzinie 14:00 czasu polskiego, Anglia zmierzy się z Iranem. O 17 zagrają reprezentacje Holandii i Senegalu, z kolei o 20 dojdzie do starcia Walii ze Stanami Zjednoczonymi.

90  + 5'
90  + 5'

W pełni zasłużone zwycięstwo Ekwadoru, który po dwóch golach swojego najbardziej doświadczonego zawodnika, Ennera Valencii, sięga po pierwsze trzy punkty na mundialu w Katarze. Zupełnie bezbarwni Katarczycy z kolei zostają pierwszym gospodarzem w historii mistrzostw, którzy przegrywają w meczu otwarcia. Nie tak wyobrażali sobie ten wieczór w Katarze, oj nie tak...

90  + 5'

Koniec meczu! Katar przegrywa z Ekwadorem 0:2!

90  + 5'

No nie, Ekwadorczycy wybijają piłkę poza pole karne.

90  + 5'

Jest jeszcze korner dla Katarczyków. Może teraz?

90  + 4'

Jeszcze Plata wywalczył rzut rożny dla Ekwadoru.

90  + 3'

Powoli dogrywamy do końca to spotkanie. Nic wielkiego tu się już raczej nie wydarzy.

90

Pięć minut doliczonych do tego spotkania.

90

Dwie zmiany w Ekwadorze. Alan Franco i Kevin Rodriguez za Michaela Estradę oraz Moisesa Caicedo.

89

Nic groźnego dla bramki Kataru nie wyniknęło z tego stałego fragmentu gry.

88

Sarmiento wywalczył rzut rożny dla Ekwadoru.

87

Dośrodkowanie z prawego skrzydła Afifa pewnie łapie Galindez. To chyba jego pierwsza interwencja w tym spotkaniu.

87

Muntari! Dobre długie podanie do katarskiego napastnika, a ten uderzył z powietrza z około 20 metrów. To byłaby bardzo efektowna bramka, ale piłka spadła na bramkę Ekwadoru, a nie do niej!

86

Dobre zagranie w pole karne do Estrady, ale ten nie zdołał zagrać piłki przed linią końcową.

85

Tymczasem, jak informują komentatorzy TVP, trybuny Al-Bayt Stadium pustoszeją. Zostają głównie Ekwadorczycy.

83

Zupełnie nieudane dośrodkowanie Platy z rzutu wolnego. Piłka poszybowała nad poprzeczką. Enner Valencia na ławce rezerwowych uśmiechnięty, choć kolano ma obłożone lodem.

81

Kolejna akcja Ekwadoru. Cifuentes próbował zagrać w pole karne, jednak jego podanie zostało zatrzymane. Po chwili prostopadłe podanie w szesnastkę do Platy dobrym wyjściem przeciął Al-Sheeb.

80

Składna akcja Ekwadoru zakończona technicznym uderzeniem Sarmiento nad bramką Kataru. Ponadto Estupinan chwilę wcześniej był na spalonym.

78

Jeszcze jedna żółta kartka. Tym razem ukarany Afif za stempel na stopie Platy.

77

W miejsce Valencii na placu gry melduje się Jose Cifuentes.

76

Znowu problem ma Enner Valencia i tym razem niekwestionowany bohater tego spotkania już opuści boisko.

75

Na uderzenie z dystansu zdecydował się Afif, jednak posłał piłkę wysoko nad poprzeczką.

73

Kolejny stały fragment gry dla Ekwadoru. Dośrodkowanie w pole karne Estupinana nie trafiło do żadnego z jego kolegów.

72

Dwie zmiany w Katarze. Mohammed Waad i Mohammed Muntari zmieniają Al-Haydosa oraz Alego.

71

Rzut wolny dla Ekwadoru i długa piłka w pole karne Kataru. Tym razem jednak gospodarze to wybronili.

70

Szykuje się także podwójna zmiana w zespole Kataru. Przygotowany do gry m.in. Waad.

68

Pierwsza zmiana w tym meczu. W ekwadorskim zespole schodzi Ibarra, a w jego miejsce na boisku pojawia się Jeremy Sarmiento.

65

Mimo niekorzystnego wyniku kibice Kataru dalej starają się dopingować swój zespół. Ale dotyczy to tylko konkretnych sektorów.

64

Ali ponownie na spalonym.

63

Groźne dośrodkowanie z lewej strony boiska zdołał zamknąć strzałem głową Pedro Miguel. Prawy wahadłowy Kataru uderzył jednak obok bramki. Preciado wrócił na plac gry.

61

Problemy ze zdrowiem ma Angelo Preciado, który usiadł na murawie. Potrzebuje pomocy medycznej.

59

Nie ma pomysłu Katar, jak zagrozić drużynie Ekwadoru. To zespół z Ameryki Południowej ma przygniatającą przewagę w posiadaniu piłki.

56

Jhegson Mendez ukarany żółtą kartką za brzydki faul na Afifie.

55

Romario Ibarra w indywidualnej akcji uderzył technicznie zza pola karnego! Odbił piłkę Al-Sheeb.

54

Plata efektownym dryblingiem minął dwóch rywali i centrował z lewej strony w pole karne, gdzie z piłką minęli się obaj napastnicy Ekwadoru.

53

Ali złapany na spalonym.

52

Dwójkowa akcja Estupinana z Ibarrą przerwana w polu karnym przez Khoukhiego. Po chwili zupełnie nieudany strzał z dystansu oddał Preciado. Aż sam się zdziwił, gdzie poleciała piłka po jego uderzeniu.

50

Próba kontrataku ze strony Ekwadoru. Ibarra dośrodkowywał z lewego skrzydła zbyt lekko, by któryś z jego kolegów doszedł do piłki.

48

Widać, że od pierwszych minut drugiej połowy Katar stara się zdecydowanie częściej być przy piłce. Może to jest sposób na bezradność gospodarzy w tym meczu.

47

Afif szukał prostopadłej piłki do Alego, ale jego zamiary przeczytali obrońcy Ekwadoru i przecięli podanie.

46

Rozpoczynamy drugą część spotkania!

46

Piłkarze obu drużyn wrócili na plac gry. Jest też Enner Valencia, który na szczęście kontynuuje swój występ. Nie ma zmian.

45  + 5'

Drugi gol Ennera Valencii:

45  + 5'

Ten mecz wygląda tak, jakby Katar zapomniał wyjść na boisko. Zupełnie nic nie udaje się gospodarzom mundialu, z czego skrzętnie skorzysta bardzo solidny Ekwador. Po dwóch golach Ennera Valencii zespół z Ameryki Południowej pewnie zmierza do zwycięstwa na inaugurację turnieju.

45  + 5'

Koniec pierwszej połowy. Katar - Ekwador 0:2.

45  + 5'

Była szansa dla Kataru! Po dośrodkowaniu Al-Haydosa w świetnej sytuacji znalazł się Ali, ale głową uderzył obok bramki!

45  + 2'

Katar wreszcie zdołał na dłużej przejął piłkę. Na razie jednak nic z tego nie wynika.

45

Pięć minut doliczonych do pierwszej połowy.

45

Gwiazda Ekwadoru wróciła na boisko, jednak dalej utyka. Zespół z Ameryki Południowej na razie w komplecie.

44

Niestety Valencia z wielkim trudem schodzi za linię boczną. To może być koniec meczu dla tego zawodnika.

43

Bardzo niebezpieczny przeprost kolana zaliczył w środku pola Enner Valencia. Byłaby wielka szkoda, gdyby nie mógł kontynuować gry.

41

Dwukrotnie pokazał się pod polem karnym rywala Afif, jednak najpierw stracił piłkę, a po chwili jego podania nie opanował jeden z kolegów.

40

Ahmed próbował się przedrzeć lewą flanką, jednak spokojnie zatrzymał go Preciado.

38

Poturbowany Valencia na szczęście wrócił szybko do gry.

37

Kolejna żółta kartka. Boudiaf wyciął od tyłu Valencię i słusznie został napomniany.

36

Trudno powiedzieć, jaki pomysł miał na ten mecz Katar, ale jedno jest pewne - zupełnie nic z tego pomysłu nie wyszło.

34

Tak wyglądał pierwszy gol Ennera Valencii:

32

Wspaniałe dośrodkowanie z prawej strony wykonał Preciado, a Valencia raz jeszcze uciekł spod opieki obrońców i eleganckim, precyzyjnym strzałem głową pokonał Al-Sheeba! 2:0 dla Ekwadoru!

31

GOOOOOOOOOOOOOL!!! Enner Valencia po raz drugi!

30

Żółtą kartką ukarany Caicedo za faul w środku pola.

29

Prosty schemat Ekwadorczyków - długa piłka w kierunku napastników i zebranie tzw. "drugiej piłki". Po niej bardzo niecelnie z dystansu uderzył Ibarra.

28

Zaskoczeniem może być to, że choć Katar przegrywa, Ekwador wciąż jest przy piłce. Gospodarze nie są w stanie przejąć inicjatywy.

26

Starają się pobudzać Katarczycy, którzy bardzo mizernie weszli w to spotkanie. Ten mecz jeszcze nie jest dla nich przegrany, bo choć Ekwador prowadzi, to tylko jednym golem.

24

Sporo walki w ostatnim czasie w środku pola. Katar wciąż nie jest w stanie skonstruować ciekawej akcji ofensywnej.

22

Żółtą kartką ukarany Almoez Ali. Katarski napastnik na razie w ofensywie zupełnie niewidoczny.

20

Kolejna świetna szansa dla Ekwadoru! Estupinan dostał piłkę za linię obrony i dośrodkował przed bramkę, gdzie Estrada nie sięgnął jej głową tak, by trafić do bramki, a przy okazji z dużą siłą wpadł w katarskiego bramkarza.

18

Jedna z pierwszych akcji gospodarzy. Szarża Pedro Miguela została zatrzymana przez defensywę Ekwadoru.

16

GOOOOOOOOOOOOOOL!!! Enner Valencia bardzo pewnie wykorzystuje jedenastkę! Ekwador prowadzi, tym razem już bez wątpliwości!

15

Rzut karny dla Ekwadoru!!! Al-Sheeb przewrócił Valencię, który wyszedł z nim sam na sam! Żółta kartka dla bramkarza Kataru!

12
12

Wyjaśnili zagrożenie we własnej szesnastce Katarczycy.

11

Ekwadorczycy wywalczyli rzut rożny.

10

Na razie zdecydowanie lepiej ten mecz rozpoczął Ekwador. Katar na razie bez akcji ofensywnej.

8

Długie podanie w pole karne Kataru, gdzie głową zgrywał ją Valencia, ale zupełnie do nikogo.

6

A jednak! Był spalony i gol nie został uznany! Wciąż 0:0 na Al Bayt Stadium!

5

Jeszcze ten gol jest sprawdzany przez VAR...

4

Długa piłka w pole karne Kataru, gdzie fatalne wyjście z bramki zaliczył Al-Sheeb. Po nieczystym strzale z powietrza Felixa Torresa piłka poszybowała na trzeci metr przed bramką, gdzie głową do siatki wpakował ją doświadczony Valencia! Ekwador prowadzi z Katarem 1:0!

3

GOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Enner Valencia! Ależ to się rozpoczyna!

2

Poturbowany Moises Caicedo przez Pedro Miguela. Rzut wolny dla Ekwadoru. Piłka około 35 metrów od bramki rywala.

1

Pierwszy faul w tym meczu. Pedro Miguel przewrócony w środku pola przez Pervisa Estupinana. Piłka dla Kataru.

1

No to drodzy Państwo, zaczynamy piłkarskie mistrzostwa świata 2022!

17:01

Kapitanowie obu drużyn - Hassan Al-Haydos, który rozgrywa 170. mecz w reprezentacji (!), a także Enner Valencia - jedyny Ekwadorczyk z obecnej kadry, który miał okazję grać na mistrzostwach świata. Pozostali są debiutantami.

16:55

Piłkarze obu drużyn już na murawie. Czas na hymny narodowe!

16:51

Robi się efektownie. Tymczasem przemówienie rozpoczął prezydent FIFA, Ryszard Ochódzki, wróć, znaczy się Gianni Infantino, choć w sumie jedna i druga postać jak najbardziej pochodzi z komedii. W przypadku Infantino - wyjątkowo nieśmiesznej.

16:51
16:49

Już tylko minuty dzielą nas od pierwszego gwizdka na Al-Bayt Stadium.

16:38

Sędzią dzisiejszego meczu otwarcia będzie Włoch Daniele Orsato. Jednym z asystentów VAR będzie z kolei Polak Tomasz Listkiewicz.

16:37
16:31

Mistrzostwa świata w Katarze zostały oficjalnie otwarte. Kilkadziesiąt minut przed meczem Katar-Ekwador na stadionie w Al-Chaur odbyła się uroczysta ceremonia. Nie zabrakło na niej m.in. polskich akcentów. Całość wyglądała spektakularnie.

16:27

"W 2004 roku chcieli naturalizować Brazylijczyków Ailtona, Dede i Leandro, ale ich zapędy ukróciła FIFA. Katarczycy wybudowali więc akademię za 1,3 mld dolarów, sprowadzili trenerów z Niemiec i Hiszpanii, w tym skauta, który przyciągnął do Barcelony Leo Messiego. Aspire Academy wychowała gwiazdy reprezentacji Kataru. Choć wiele z nich pochodzi z innych krajów."

16:22

Jedenastka Ekwadoru: Galindez - Preciado, Torres, Hincapie, Estupinan - Plata, Mendez, Caicedo, Ibarra - Valencia, Estrada. Trener: Gustavo Alfaro.

16:15

Obie drużyny przygotowują się do wyjścia na rozgrzewkę, tymczasem poznaliśmy wyjściowej jedenastki Kataru i Ekwadoru. Skład Katarczyków: Al-Sheeb - Pedro Miguel, Al-Rawi, Khoukhi, Hassan, Ahmed - Hatem, Al-Haydos, Boudiaf - Afif, Ali. Trener: Felix Sanchez.

16:13
16:11

Ceremonia otwarcia piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zakończyła się. Około 50 minut pozostało nam do pierwszego gwizdka meczu otwarcia pomiędzy Katarem a Ekwadorem.

16:10
16:10

Na zakończenie ceremonii czas na efektowny pokaz fajerwerków.

16:09
16:06

Puszczono nagrania archiwalne rodziny królewskiej emira Kataru Tamima ibn Hamad Al Saniego, na których rozgrywany jest mecz piłkarski. Po chwili swoje przemowienie rozpoczął sam emir. "Staraliśmy się i zainwestowaliśmy wiele dla dobra ludzkości" - mówił. No cóż, można z tym polemizować.

16:05
16:04
16:02

Koreańska gwiazda k-popu Jungkook oraz Katarczyk Fahad Al Kubaisi wykonują piosenkę tegorocznych mistrzostw pt. "Dreamers".

16:00

Pojawia się maskotka turnieju w Katarze, a jest nią postać przypominająca tradycyjną katarską chustę o imieniu La'eeb.

15:58
15:56

Teraz wykonywane są krótkie fragmenty różnych piosenek, które były związane z poprzednimi mundialami. M.in. "La copa de la vida" Ricky'ego Martina czy "Waka waka" Shakiry. Na płycie stadionu pojawiły się także maskotki poprzednich imprez.

15:54

Na scenie trwa widowisko artystyczne z udziałem elementów świetlnych, flag i wykonywaniem krótkich przyśpiewek kibiców wszystkich uczestników mundialu. Nie zabrakło również przyśpiewki "Polska, Biało-Czerwoni!"

15:49

Po tańcach ludowych na płycie stadionu pojawił się sam Morgan Freeman, który rozmawiał z niepełnosprawnym katarskim youtuberem Ghanimem Al Muftahem. "Zapraszamy wszystkich do naszego domu. Każdy jest mile widziany" - powiedział Al Muftah, który pełni rolę ambasadora turnieju.

15:46

Chwilę przed rozpoczęciem ceremonii, legendarny Marcel Desailly wniósł Puchar Świata na Al Bayt Stadium.

15:43

Zaczynamy! Na początek opowieść o piłkarskiej pasji i podróży do Kataru, którą opowiada/czyta znany aktor Morgan Freeman.

15:41

Już za moment rozpocznie się ceremonia otwarcia na Al Bayt Stadium w Al Khor. To właśnie tutaj rozegrany zostanie oczywiście mecz otwarcia Kataru z Ekwadorem.

15:37

Czas na rozpoczęcie 22. mistrzostw świata w piłce nożnej. Tym razem piłkarski mundial będzie goszczony przez najmniejsze państwo do tej pory - Katar. Mistrzostwa świata w 2022 roku od wielu miesięcy wywołują wiele kontrowersji związanych z państwem-gospodarzem turnieju, a jak będzie to wyglądało od strony piłkarskiej? Będziemy się przekonywać już za półtorej godziny.

15:35

Witamy serdecznie na relacji na żywo z ceremonii otwarcia i meczu otwarcia mistrzostw świata w Katarze, w którym Katar zmierzy się z Ekwadorem! Ceremonia otwarcia już o 15:40, z kolei pierwszy gwizdek o 17:00!