45' Lyndon Dykes
5'

5' Roman Jaremczuk
9'

9' Rusłan Malinowski
33'

33' Andrij Jarmołenko
46'
46' Ryan Christie za Lyndon Dykes
59'
59' John McGinn
68'
68' Jack Hendry za Liam Cooper
68'
68' Stuart Armstrong za Billy Gilmour
79'
79' Callum McGregor
49'

49' Roman Jaremczuk
72'

72' Mykhaylo Mudryk za Wiktor Cigankow
72'

72' Mykoła Szaparenko za Rusłan Malinowski
78'

78' Artem Dowbyk za Roman Jaremczuk
78'

78' Ołeksandr Zubkow za Andrij Jarmołenko
84'

84' Mykoła Szaparenko
90'

90' Serhij Sydorczuk za Taras Stepanienko
90'

90' Artem Dowbyk

Relacja z meczu Szkocja - Ukraina

90  + 4'

Ukraina zaprezentowała efektowny i skuteczny futbol, zasłużenie pokonała na wyjeździe Szkocję 3:1 i to ona zagra z Walią o awans na mistrzostwa świata w Katarze. To spotkanie już za cztery dni - 5 czerwca w Cardiff. To może być naprawdę niezwykła historia.

90  + 4'

Koniec meczu! Szkocja - Ukraina 1:3! Ukraina zagra z Walią o mundial w Katarze!

90  + 4'

Po kapitalnym prostopadłym podaniu Zinczenki Dowbyk wyszedł sam na sam z Gordonem i mocnym strzałem nie dał mu żadnych szans! Ukraina w finale baraży!

90  + 4'

GOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Artem Dowbyk! Ukraina dobija Szkocję!

90  + 4'

Nieudana kontra Ukrainy. Ostatnia akcja przed Szkotami.

90  + 3'

Zmiana w reprezentacji Ukrainy. Sydorczuk za Stepanenkę. Minuta do końca!

90  + 2'

Lekki i niecelny strzał głową Hanleya po rzucie rożnym. Od bramki Buszczan.

90  + 1'

Che Adams walczył w polu karnym z dwoma obrońcami rywala, wywalczył rzut rożny.

90

Cztery minuty doliczone.

90

Hanley przesunął się w pole karne Ukrainy. I to długa piłka w jego kierunku została wybita przez Zinczenkę.

88

Faul w ofensywie Adamsa. Coraz mniej czasu mają Szkoci, Ukraina dzielnie się broni.

85

Szkoci naciskają. Ukraina wreszcie została przez nich zepchnięta do defensywy. Robertson w polu karnym jednak zatrzymany.

84

Żółta kartka dla Szaparenki za faul na Christiem.

83

Coraz mniej czasu pozostało do końca tego spotkania. A kto wie, może będziemy mieli też dogrywkę.

81

Mogło być 3:1 dla Ukrainy! Po kapitalnej akcji Mudryka Dowbyk wychodził sam na sam, ale tak długo zwlekał ze strzałem, że dogonił go McGregor. Tylko rzut rożny.

80

Kolejne fatalne błędy Buszczana wreszcie zaczęły kosztować Ukrainę! Piąstkowanie ukraińskiego bramkarza trafiło na 16. metr do McGregora, a po jego uderzeniu piłka przeleciała przez palce golkipera Dynama i mimo ofiarnej interwencji Mykolenki przekroczyła linię bramkową! Będą tutaj jeszcze emocje.

79

Gol kontaktowy dla Szkocji! Callum McGregor!

78

Kolejne dwie zmiany u gości. Schodzą strzelcy bramek Jaremczuk oraz Jarmolenko, wchodzą Zubkow i Dowbyk, czyli bohater meczu 1/8 finału Euro 2020 ze Szwecją (2:1) rozegranym właśnie na Hampden Park.

76

Szansa dla Szkotów. Uderzenie sytuacyjne Adamsa odbija Buszczan, a dobitka McGinna zablokowana przez Matwijenkę.

73

Mizerniutki strzał Hendry'ego łapie Buszczan.

72

Mudryk zmienia Cygankowa, a Szaparenko Malinowskiego w zespole ukraińskim.

71

Indywidualna akcja Cygankowa! Skrzydłowy Dynama świetnie zwiódł Hanleya, ale jego płaski strzał świetnie obronił Gordon!

70

A Ukraina dalej stara się rozgrywać długo piłkę, nawet pomimo agresywnego pressingu rywali.

69

Buszczan chyba koniecznie chce, żeby w tym meczu było więcej emocji. Kolejny zły wykop, ale na razie bez konsekwencji, bo dobrze spisują się jego koledzy z defensywy.

68

Dwie zmiany u Szkotów. Hendry i Armstrong za Coopera oraz niewidocznego Gilmoura.

67

Ależ spudłował McGinn! Buszczan nie złapał piłki po dośrodkowaniu jednego z rywali i ta spadła na głowę McGinna, ale pomocnik Aston Villi uderzył z pięciu metrów obok bramki!

66

Wynik się nie zmienia, ale Szkocja ma coraz więcej do powiedzenia. Dośrodkowanie McGregora wybijają stoperzy Ukrainy, a strzał McTominaya z kilkunastu metrów został zablokowany.

63

Pierwszy celny strzał Szkotów. Uderzenie Adamsa pewnie broni Buszczan. Powtórki pokazują, że napastnik gospodarzy był na spalonym, ale sędzia chyba puścił grę.

61

Kolejne bardzo twarde wejście Szkotów. Tym razem Cooper wjechał w nogi Jarmolenki, ale kartki nie obejrzał.

59

Bardzo ostry atak McGinna w nogi Stepanenki. Zasłużona żółta kartka.

58

Kolejna znakomita akcja Ukraińców, po zagraniu Karawajewa piłka o centymetry mija bramkę gospodarzy, a w dodatku ukraiński obrońca był na spalonym.

57

Ależ teraz zaryzykowali Ukraińcy. Tak rozgrywali piłkę od tyłu, że McGregor dopadł do Buszczana, ale odbita od Szkota piłka nie trafiła do bramki.

55

Kolejny rzut rożny kończy się uderzeniem z powietrza Karawajewem, ale nad poprzeczką!

54

Rzut rożny dla Ukrainy, ale centra Zinczenki nie zakończyła się strzałem głową na bramkę gospodarzy.

53

Tak Roman Jaremczuk podwyższył na 2:0. Tymczasem Ukraina przez cały czas nie chce oddać piłki Szkotom.

51

Jarmołenko efektownie zwiódł w polu karnym rywala i mocno uderzył prawą nogą, ale obronił to Gordon!

50

2:0 dla Ukrainy! Długa akcja gości, Jarmolenko wycofał piłkę do Karawajewa, który świetnie dośrodkował w pole karne, a tam Jaremczuk wygrał pojedynek z rywalem i strzałem głową pokonał Gordona!

49

GOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Roman Jaremczuk!

48

Ukraina dalej stara się jak najdłużej utrzymywać przy piłce. Szkoci są dzisiaj zaskakująco bezradni.

46

Rozpoczynamy drugą część spotkania!

46

Zmiana u Szkotów w przerwie: Christie za Dykesa.

45

"Morze ukraińskich flag, antywojenne transparenty i hymn rywala witany oklaskami. Bo to rywal tylko w sporcie. Glasgow pięknie przyjęło piłkarską kadrę Ukrainy i jej kibiców. Od godziny 20.45 trwa tam baraż Szkocja - Ukraina w ramach eliminacji piłkarskich MŚ 2022" - pisze Łukasz Jachimiak.

45

Ukraina o krok bliżej finału baraży z Walią. Wszystko za sprawą efektownego trafienia Andrija Jarmolenki z 33. minuty, ale Ukraińcy mogli strzelić na Hampden Park więcej bramek, gdyż w pierwszej połowie byli po prostu zespołem lepszym od gospodarzy. Gra zawodników Oleksandra Petrakowa może imponować, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności.

45

Koniec pierwszej połowy! Szkocja - Ukraina 0:1.

45

Minuta doliczona do pierwszej połowy.

45

Dykes ogląda żółtą kartkę za uderzenie łokciem Stepanenki. Ukrainiec opatrywany przez lekarzy.

44

Zupełnie nieudany strzał z dystansu Malinowskiego.

42

Strzał z dystansu McGregora zablokowany, a Matwijenko zdołał wślizgiem zatrzymać McGinna w polu karnym.

40

Szkoci na razie nie są w stanie zareagować po straconej bramce. Dobrze rozgrywają piłkę Ukraińcy. Zinczenko szukał prostopadłego podania do Jaremczuka, ale zagrał niedokładnie.

37

Próbował kolejnego rajdu lewym skrzydłem Robertson, ale tym razem został zatrzymany.

36

To jest zasłużone prowadzenie reprezentacji Ukrainy, która już stworzyła sobie 3-4 bardzo dobre okazje do zdobycia gola i jedną z nich wykorzystała.

34

Ukraina prowadzi w Glasgow! Kapitalne długie podanie Malinowskiego na wolne pole do Jarmolenki, ten popisał się pięknym przyjęciem i zdołał przelobować wychodzącego z bramki Gordona! 0:1!

33

GOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Andrij Jarmołenko!

32

Kolejne dośrodkowania w szkockie pole karne, jednak defensywa gospodarzy z takimi piłkami radzi sobie bardzo dobrze.

31

Zinczenko wywalczył rzut rożny dla reprezentacji Ukrainy.

30

Dośrodkowanie Hickeya pada łupem Buszczana.

28

A teraz dobry powrót Jarmolenki przerywa groźną kontrę gospodarzy.

27

Bardzo niecelny strzał z dystansu Jarmołenki.

25

Wreszcie jakaś dobra akcja Szkotów! Świetnie rozegrali piłkę na lewej stronie gospodarze, a po zagraniu McGregora huknął z pierwszej piłki McGinn. Nad poprzeczką.

24

Robertson minął dwóch rywali, wpadł w pole karne, ale został zablokowany przez Cygankowa. Rzut rożny.

23

Długa piłka w ukraińskie pole karne, przewrócił się w starciu z rywalem Adams, ale o faulu nie było mowy.

21

Jeszcze raz Jaremczuk. Po płaskim dośrodkowaniu Karawajewa napastnik Benfiki nie zdołał oddać celnego strzału z 12 metrów.

20

Znowu Gordon! Przechwyt Ukraińców, prostopadłe podanie Cygankowa w pole karne do Jaremczuka, ale ten nie zdołał minął strzałem dobrze wychodzącego z bramki Gordona!

18

Rzut rożny dla Szkocji. Po centrze Robertsona nad bramką główkuje Hanley!

17

Ależ było blisko! Piłka trafia w pole karne do Jaremczuka, ten uderzył z kilku metrów, ale znów świetnie interweniował Gordon!

15

Akcja Szkotów, Adams przewrócił się w starciu z jednym z rywali i złapał piłkę w ręce. Sędzia Makkelie odgwizdał zagranie ręką.

13

Na trybunach Hampden Park obecny jest m.in. Andrij Szewczenko.

12

Centra Robertsona, którą strzałem głową próbował zamknąć Hickey. Nie trafił jednak czysto w piłkę. Od bramki Buszczan.

11

Malinowskij ostro potraktował Dykesa w środku pola. Żółta kartka.

9

Zupełnie nieudany strzał z dystansu Malinowskiego. Nieczysto trafiona piłka tylko dotoczyła się do Gordona.

8

Ależ szansa Ukraińców! Po dośrodkowaniu Karawajewa z kilkunastu metrów uderzył pod poprzeczkę Cygankow, jednak doskonale obronił to Gordon!

8

Ostre wejście McGregora w nogi Malinowskiego. To również powinna być żółta kartka.

7

Tak wyszli na boisko piłkarze reprezentacji Ukrainy.

5

I już mamy pierwszą żółtą kartkę. Podostrzył Jaremczuk w środku pola i zdecydowanie przesadził.

4

Próba zagrania długiej piłki przez gospodarzy w kierunku Dykesa, wybija ją z pola karnego jeden z obrońców.

3

Żaden z zespołów na razie nie przejął inicjatywy na boisku. Zobaczymy, czy to się wyklaruje w najbliższych minutach.

1

Pierwsza nieudana próba kontry przez Ukrainę. Niedokładne podanie do Jarmolenki.

1

Rozpoczynamy mecz!

20:44

Hymny odśpiewane niezwykle głośno, sporo kibiców z Ukrainy na trybunach. Za chwilę pierwszy gwizdek bardzo ciekawie zapowiadającego się spotkania.

20:43

Na konferencji prasowej przed tym meczem emocji nie brakowało. Oleksandr Petrakow dziękował rywalom za ich życzliwość w kwestii przełożenia tego meczu na ten termin.

20:41

Piłkarze obu drużyn wychodzą na murawę Hampden Park. Mnóstwo ukraińskich flag na trybunach, każdy z ukraińskich piłkarzy także wyszedł owinięty we flagę swojego kraju. Czas na hymny narodowe!

20:38

"Przed Ukrainą jedno z najtrudniejszych pod względem mentalnym spotkań w historii. Gdy jej piłkarze zagrają o mundial ze Szkocją w Glasgow, wybuchy w Lisiczańsku i innych miastach nie umilkną. Sport wiele razy musiał funkcjonować w cieniu tragedii, czasem nie zdając sobie z niej sprawy, czasem uznając, że tak będzie najlepiej" - pisał Kacper Sosnowski.

20:38

Sędzią spotkania będzie Holender Danny Makkelie.

20:38

Rezerwowi Szkocji: Marshall, Kelly, Armstrong, Brown, Christie, Ferguson, Hendry, McKenna, O'Donnell, Souttar, Stewart, Taylor. Trener: Steve Clarke.

20:36

Skład reprezentacji Szkocji: Gordon - Hickey, McTominay, Hanley, Cooper, Robertson - Gilmour, McGregor, McGinn - Adams, Dykes.

20:36

Rezerwowi Ukrainy: Piatow, Riznyk, Bondar, Dowbyk, Kaczaraba, Mudryk, Pichalionok, Szaparenko, Sobol, Sydorczuk, Syrota, Zubkow. Trener: Oleksandr Petrakow.

20:34

Skład reprezentacji Ukrainy: Buszczan - Karawajew, Zabarnyj, Matwijenko, Mykołenko - Stepanenko - Jarmołenko, Malinowskij, Zinczenko, Cygankow - Jaremczuk.

20:34

"Trener szkockiej drużyny Steve Clarke prosił, aby nie mieszać wojny z piłką nożną. Jego drużyna 1 czerwca zmierzy się z Ukraińcami o awans na mundial. Prośba selekcjonera nie jest łatwa. Szkoccy kibice uczą się ukraińskiego hymnu, piłkarze sami wspierają rywala, a zawodnicy z Ukrainy biorą udział w jednym z najtrudniejszych zgrupowań. Po treningach sprawdzają, czy ich rodziny na Ukrainie będą dziś miały co jeść i pić" - pisał przed tym meczem Kacper Sosnowski.

20:31

To nie będzie zwyczajny mecz. Gdyby miał być zwyczajny, zostałby rozegrany 24 marca. Wszyscy jednak wiemy, co się dzieje na Ukrainie, która zmaga się z brutalną rosyjską agresją. Tymczasem reprezentacja tego kraju dziś będzie walczyła o mistrzostwa świata w Katarze. Zadanie to nie będzie łatwe, bo rywalem Ukraińców będzie bardzo solidna Szkocja. Na zwycięzcę tego spotkania już czeka reprezentacja Walii, która zmierzy się z nim w finale już 5 czerwca w Cardiff.

20:29

Witamy serdecznie na relacji na żywo z meczu barażowego o MŚ w Katarze, w którym Szkocja zmierzy się w Glasgow z Ukrainą. Początek spotkania o 20:45.